Cílem iniciativy bylo uspořádání Česko – norského semináře, který byl platformou pro výměnu informací, zkušeností a nových přístupů k požární ochraně jako specifické oblasti, která hraje v rovině prevence a ochrany důležitou úlohu.
- Program: Finanční mechanismus EHP 2009–2014, Fond pro bilaterální spolupráci na programové úrovni FM EHP/Norska, opatření B
- Doba trvání iniciativy: 15. – 16. 6. 2017
- Stav: ukončené
- Příjemce: NPÚ, Metodické centrum moderní architektury v Brně
Seminář byl pořádán NPÚ v areálu vily Stiassni v partnerství s Norským ředitelstvím pro kulturní dědictví (Riksantikvaren), který má dlouholeté zkušenosti v požární ochraně památek. Spolupracujícími institucemi byly rovněž Asociace muzeí a galerií ČR, Český výbor ICOM a Technické muzeum v Brně. Zúčastnili se také zástupci dalších norských institucí – Ústřední církevní organizace (KA) a Folkemuseum v Oslo.
Seminář byl rozdělen do tří bloků: Požární prevence – specifika ochrany kulturního dědictví, Požární ochrana významných staveb průmyslového dědictví, muzejních sbírek a historických budov a Výzkumné projekty v oblasti požární ochrany kulturního dědictví. Diskutovány byly otázky požární prevence, organizace požární ochrany v rámci památkové péče a muzeí, metodické a analytické postupy (např. metodika požární ochrany a analýza rizik) a konkrétní materiálové vybavení a jeho vhodnost pro oblast kulturního dědictví a možnosti následné spolupráce při vývoji a aplikacích stabilního hasicího zařízení pro historické interiéry. Součástí programu byla také odborná komentovaná prohlídka se zaměřením na požární ochranu vil Stiassni, Tugenthat a vily Löw Beer. Celkové výdaje byly ve výši 260 288 Kč.
Partneři iniciativy:
- Norské ředitelství pro kulturní dědictví (Riksantikvaren)
- Asociace muzeí a galerií ČR
- Český výbor ICOM
- Technické muzeum v Brně
Instituce zapojené do iniciativy:
Kontaktní osoba:
- Ing. Petr Svoboda, tel. +420 724 016 567, svoboda.petr@npu.cz