Sídlo plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu, dům U Zlatého slunce, opět součástí akce Plzeňské dvorky

Dům U Zlatého slunce v Prešovské ul. č. 7. (Foto R. Kodera)

Letošní Plzeňské dvorky proběhnou v sobotu 18. května 2024. Dům U Zlatého slunce v Prešovské ul. č. 7, sídlo Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Plzni, se k této tradiční akci připojí již posedmé.

Stejně jako v předchozích ročnících budou moci návštěvníci domu U Zlatého slunce v Prešovské ul. č. 7 vždy v celou hodinu sestoupit do středověkého sklepení. Při průchodu z ulice na dvorek mohou zhlédnout právě probíhající fotografickou výstavu Lidový klasicismus na Plzeňsku / Půvab selských dvorů v Plzni a okolí, která na historických i současných fotografiích představuje pozoruhodný stavební styl zvaný lidový klasicismus. Dvorek bude ozvláštněn zavěšeným uměleckým objektem, který zhotovil ateliér Lukáše Haška a Báry Černické ze Základní umělecké školy v Nýřanech a dočtete se zde o několika „nej“ památkách Plzeňského kraje.

Všichni návštěvníci jsou srdečně zváni.

 

Dvorek domu U Zlatého slunce v Prešovské ul. č. 7:

  • bude zájemcům volně přístupný od 10 do 18 hodin,
  • je plně bezbariérový,
  • je s ulicí propojen mázhauzem domu, kde právě probíhá volně přístupná fotografická výstava Lidový klasicismus na Plzeňsku,
  • skrývá vstup do historického sklepení, které mohou návštěvníci zhlédnout vždy v celou hodinu (poslední prohlídka v 17 hod.).

O akci Plzeňské dvorky

Pravidelná akce Plzeňské dvorky láká návštěvníky z řad široké veřejnosti k prohlídce známých i skrytých dvorů měšťanských domů na území městské památkové rezervace Plzeň a v jejím okolí a dále dvorů objektů v plzeňské čtvrti Petrohrad, která vznikala od poslední čtvrtiny 19. století jižně od hlavního vlakového nádraží. Všechny dvorky jsou volně přístupné, ale zájemci mohou využít i možnost komentovaných prohlídkových okruhů. Na některých místech se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení či program pro děti. Podrobné informace k Plzeňským dvorkům i o jednotlivých akcích a bezbariérovosti konkrétních dvorků jsou k dispozici na stránkách pořadatele.