Státní hrady a zámky se naplno otvírají
Památky rozšiřují návštěvní dny a přidávají další termíny prohlídek. Začíná „top“ návštěvnická sezona.
I letošní rok je na památkách ve správě Národního památkového ústavu plný novinek – otvírají se další návštěvnické okruhy, bude možné navštívit výstavy, koncerty a další mimořádné akce. To vše v roce, kdy si Národní památkový ústav připomíná 20 let od svého založení. Připojuje se také k připomínce 300. výročí úmrtí stavitele Jana Blažeje Santini-Aichela. A ve svém dlouhodobém projektu Po stopách šlechtických rodů se NPÚ letos zaměřuje na význam a odkaz rodu Harrachů.
Nové prohlídkové trasy a nově zpřístupněné prostory
Kláštery Kladruby a Plasy, perly Plzeňského kraje, nabízejí díky obnovám nové návštěvnické okruhy a připomínají odkaz geniálního architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.
Klášter Kladruby v minulých letech prošel největší rekonstrukcí ve své novodobé historii. Od dubna 2023 nabízí dvě nové prohlídkové trasy Klášter a Zámek.
Okruh Klášter představuje návštěvníkům život mnichů v barokním benediktinském klášteře, jejich ubytování, stravování, duchovní život, práci i odpočinek v obnovených částech nového a starého konventu, na rajském dvoře a v původním interiéru barokně gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie od architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.
Druhý prohlídkový okruh Zámek seznamuje návštěvníky s evropsky proslulým rodem Windischgrätzů v místnostech věnovaných historii rodu, Alfrédovi I., jeho ženě Eleonoře a hospodářskému využití bývalého klášterního panství. Součástí okruhu je i původní interiér knížecí knihovny z 1. poloviny 20. století.
Klášter Kladruby
V klášteře Plasy nová prohlídková trasa Zámek Metternichů (otevřena od 14. 7. 2023) zavede návštěvníky do dosud nepřístupných prostor 1. patra budovy bývalé opatské prelatury, kterou od roku 1826 využívala rodina kancléře Klementa Václava Metternicha jako letní sídlo při svých pobytech na plaském panství. Klasická interiérová instalace představí autentické venkovské sídlo vyšší šlechty po roce 1870, avšak netradiční formou volné prohlídky. Návštěvníci se seznámí především s osobností kancléřova syna Richarda Metternicha a jeho manželky Pauliny. Připomenuta bude i samotná osobnost kancléře, jakožto iniciátora přestavby prelatury na zámecké sídlo. Představeny budou i další generace této evropsky významné šlechtické rodiny a jejich vliv na místní prostředí až do roku 1945, včetně dobových kulturně společenských souvislostí. Opomenuta nezůstane ani situace po roce 1945.
Hrad Karlštejn otevřel veřejnosti dosud nepřístupné gotické sklepy. Nově představuje vzácné dochované tesařské a kamenické prvky a poprvé také výhled z jižní terasy. Novinkou letošního roku je moderní kryté návštěvnické centrum s prodejem vstupenek a suvenýrů a s novým hygienickým zázemím pro návštěvníky památky.
Hrad Karlštejn
Návštěvníkům hradu Kunětická hora se od května 2023 otevřelo i dosud nepřístupné severní křídlo hradního paláce. Díky nově vybudované dřevěné konstrukci nabízí unikátní výhled na hrad a okolí. Hradní expozice je nově doplněna zvukovými efekty. Gigantický drak – chlouba hradu – na Kunětické hoře zůstává.
Hrad Kunětická hora
Výjimečný theatron na zámku Valeč se po tříleté obnově stal součástí prohlídky zámeckých zahrad a řady kulturních akcí. Archeologické a restaurátorské práce během obnovy odhalily vzácné kamenné sochy, terakotové prvky nebo drahé kameny na třech terasách.
Pohled na Květnou zahradu v Kroměříži je opět možný z vyhlídkové terasy – pochozí lávky na Kolonádě.
Květná zahrada v Kroměříži
Na zámku Telč bude po třech a půl letech opět možné navštívit (od srpna 2023) hlavní prohlídkový okruh Renesanční sály. Návštěvníky okouzlí jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Nově návštěvníci budou moci navštívit Zámecké muzeum, které bude otevřeno celoročně. Expozice seznámí s historií města i zámku, které jsou od roku 1992 zapsány na seznamu UNESCO, se správou telčského panství a proměnou zdejší krajiny. Chybět nebude téma myslivosti a pytláctví. Vystaveny budou i lovecké zbraně, trofeje, doplňky loveckých oděvů, obrazy a grafiky s loveckou tématikou. V přípravně jídel bude veřejnosti představen i unikátní soubor stříbrného nádobí z majetku rodiny Podstatských, prezentován bude i cín, porcelán a skleněné nádobí. Zpřístupněny budou i prostory bývalých hostinských pokojů, které jsou situovány v nejhezčí části této trasy s výhledem do náměstí. Návštěvníci projdou pánským a dámským hostinským pokojem. Část expozice bude věnována osobnosti Zachariáše z Hradce a jeho rodině. Návštěvníkům se naskytne i pohled do zámecké kaple s náhrobky Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. Nově zpřístupněným prostorem kromě zámeckého muzea bude rovněž depozitář v bývalém zámeckém pivovaru. Zdejší expozice s názvem Poklady za oponou umožní návštěvníkům sledovat proces obnovy a restaurování umělecko-řemeslných předmětů z různých materiálů. Dozví se, jak jsou sbírkové předměty zkoumány, opravovány a jak se preventivně chrání, a to prostřednictvím interaktivních prvků a edukačních pomůcek.
Na zámku Velké Losiny je novinkou letošní sezóny apartmá věnované Marii Terezii ze Schrattenbachu. Byla druhou manželkou Ludvíka Antona ze Žerotína, který byl posledním Žerotínem na Velkých Losinách než musel zámek prodat Liechtensteinům. Další nové dámské apartmá na druhé prohlídkové trase, Liechtensteinové na Losinách, je věnováno Alžbětě Amálii Rakouské což byla manželka Aloise Gonzagy z Liechtensteina. Ti na Velkých Losinách pobývali na počátku 20. stol.
Zámek Frýdlant prošel nejrozsáhlejší interiérovou instalací. Nyní zachycují reálný stav za vlastnictví posledních členů hraběcí rodiny Clam-Gallasů (30. léta 20. století). Reinstalaci nahrávaly dochované fotografie, inventář z roku 1930 a také fakt, že se zde dochovala řada původního vybavení, a to včetně textilií – v depozitářích se tak podařilo dohledat původní závěsy ladící k tapetám, přehozy na postele aj.
Novinkou letoška je doplněná dětská prohlídka na Bezdězu a nové pojetí dětské prohlídky na Grabštejně a Frýdlantu. Podrobnosti zde.
Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – Vznešenost zavazuje
Nejen lyžování a řadu nových jídel a potravin rozšířili v českých zemích. Byli osvícenými a pokrokovými hospodáři. Zastávali vysoké posty v církvi, u císařského dvora, v zemské správě, armádě i diplomacii. Zasloužili se o lepší sociální péči, zapojili se do kulturního dění, byli významnými mecenáši. Patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody naší historie. Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Vedle objektů a odborných pracovišť NPU se zapojují také desítky dalších institucí, organizací a památek z ČR i zahraničí. Speciální program je připravený až do konce roku.
Hlavními objekty NPU projektu jsou letos zámky Hrádek u Nechanic a Janovice u Rýmařova.
Na Hrádku u Nechanic budou Harrachy a jejich odkaz připomínat celý rok speciální prohlídky, kulturní akce, ale také přednášky a expozice doplněné o nové a restaurované předměty. Jedním z hlavních výstupů projektu je obnova vybrané části hostinských pokojů v 1. patře západního křídla zámku. Na základě akvarelů a zámecké kroniky probíhá reinstalace těchto místností tak, aby co nejvíce odpovídaly původnímu vybavení zámku z druhé poloviny 19. století. Největší proměnou projde tzv. půlkruhová ložnice, kde se obnoví původní dřevěné obložení stěn. Nové budou v několika místnostech také látkové tapety nebo dřevěné podlahy. Zásadní změnou projde lovecký pokoj, který bude připomínat dosud opomíjeného posledního šlechtického majitele z rodu Harrachů, Jana Antonína. V závěru roku bude vydána monografie o zámku.
„Harrachovský“ zámek Janovice u Rýmařova je letos teprve 5. sezonu pod správou NPÚ a léta zanedbávaná památka čeká na svoji citlivou památkovou obnovu. Nyní nabízí jeden prohlídkový okruh Svět „janovických“ Harrachů, který představuje rod nejvýznamnějších majitelů. V prostorách někdejšího hraběcího bytu se návštěvníci díky fotografiím z přelomu 19. a 20. století seznámí s rodinami hrabat Alfréda a jeho syna Františka z Harrachu, jejich sídly, životním stylem i hraběcím personálem.
Od pátku 4. 8. 2023 bude součástí prohlídky další výstava: Janovice za Harrachů– zámek, panství, krajina.
Nová monografie Harrachové – Vznešenost zavazuje čtenářům přiblíží osudy vybraných členů rodu, kteří se významně zapsali do dějin českých zemí. Kniha je k zakoupení na e-shopu a v knihkupectví NPÚ a osobně také na zámcích Hrádek u Nechanic a Janovice u Rýmařova.
Zámek Janovice u Rýmařova
Co dalšího na památkách by vám nemělo uniknout
Na zámku Uherčice je teprve druhou sezonu zpřístupněn prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda. V letních měsících, v červenci a v srpnu, pak bude možné navštívit i prohlídkový okruh Hospodářské zázemí. Představí například zámecký lihovar, ve kterém se líh pálil až do roku 1969 a je zde zachováno původní vybavení včetně parního stroje a transmise sloužící k pohonu zařízení.
Zámek Uherčice
Zámek Červené Poříčí nabízí od loňska první plnohodnotnou prohlídkovou trasu umístěnou v nově zrekonstruovaných prostorách prvního patra předzámčí. Výstavní expozice nazvaná Děti ze zlaté kolébky je instalována v devíti místnostech a každá se zaměřuje na jedno klíčové téma, například těhotenství a porod, dětskou módu nebo výchovu a volný čas dětí. Jako červená nit se výstavou prolíná osobnost Napoleonova syna Orlíka, který se narodil v roce 1811 a zámek v Červeném Poříčí byl jeho majetkem. Návštěvníci tady proto uvidí například kopii dopisu, ve kterém Bonaparte oznamuje svému habsburskému tchánovi šťastnou novinu o narození Orlíka. Mezi vystavenými předměty nechybí kočárky, houpačky, hračky nebo originální přebalovací pult s dobovými textiliemi. Součástí prostor je i malý kinosál, kde jsou promítány dobové filmy se záběry z rodinného života šlechticů. Výstavu doplňují herní prvky a pracovní listy pro děti. Výstava je bez průvodce.
Zámek Červené Poříčí
Hrad Šternberk má za sebou největší rekonstrukci od přelomu 19. a 20. století. Opravoval se bývalý strážní domek, bývalá šatlava a přilehlý vstupní portál. Pro návštěvníky vzniklo nové zázemí včetně bezbariérového přístupu do části objektu. Opravena byla i bývalá ledovna. Park doplnil mobiliář a na místě bývalého skleníku vznikla nová vyhlídková pergola včetně herních prvků pro děti
Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky. Do paměti se mnoha lidem vtiskl díky řadě filmů a pohádek a taky svou mimořádnou atmosférou středověkého hradu. Málokdo však zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti. Obnovou a zpřístupněním zahrad přibyl v nabídce hradu další prohlídkový okruh, který si můžete samostatně projít. Zahrady, které se rozkládají na jihozápadním svahu strmého hradního kopce a v údolní nivě nabízí procházky různé náročnosti. Součástí zahrad jsou vyhlídkové terasy, klidové zóny, čínský altán, hrušňový sad, poustevna, kenotaf, vodní kaskády atd. Zahrada se rozkládá na cca 4,5 ha je svým umístěním, pojetím a obsahem naprosto mimořádná a prezentuje vzhled původní zahrady z roku 1806.