Seminář Ochrana a hodnocení technických památek hostil odborníky z Norska
Poslední listopadový týden roku 2019 proběhl na ostravském pracovišti dvoudenní seminář se zahraniční účastí, věnovaný problematice péče o průmyslové dědictví. Kromě odborníků z ostravského Metodického centra průmyslového dědictví MCPD (prof. Miloše Matěje a Mgr. Michaely Ryškové) vystoupili se svými příspěvky pracovníci norskému Orkla Industriemuseum - Torbjorn Lefstad a Ulf Gustafsson.
Úvodní přednáška Ulfa Gustafssona byla věnována vývoji i stavu ochrany průmyslového dědictví v Norsku. Posluchačům byl vysvětlen norský způsob identifikace hodnot opuštěných průmyslových areálů, i snahy o jejich záchranu nalezením nových možností jejich využití. Zajímavý byl i rozdílný způsob financování průmyslového dědictví, od státních institucí přes soukromé subjekty až po státem financované nadace. Průmyslové areály, potažmo dnešní muzea, byla představena jako instituce nabízející nové pracovní pozice, nové aktivity, nové výzvy i příležitosti.
Dlouholetá odborná pracovnice ostravského oddělení technických památek, Michaela Ryšková, představila Metodiku hodnocení a ochrany průmyslového dědictví, která byla připravena MCPD v roce 2018 jako výsledek projektu NAKI financovaného Ministerstvem kultury České republiky. Na příkladu kladenské průmyslové aglomerace byla vysvětlena jednotlivá tradiční i specifická hodnotící kritéria a jejich aplikace na daný průmyslový areál. Přednáška byla doplněna zajímavými příklady péčí o průmyslové dědictví v zahraničí a srovnáním použitých přístupů.
Profesor Miloš Matěj se ve svém příspěvku zaměřil na Dolní oblast Vítkovic. Posluchačům byl stručně představen její historický vývoj, vyhodnocení této lokality a identifikace jejích hodnot až po komparace se zahraničními příklady. Příspěvek byl obohacen také různými pohledy na problematiku přístupu k takovému průmyslovému areálu z pohledu architekta, investora a památkové péče. Na teoretickou část navázali druhý den účastníci semináře prohlídkou této národní kulturní památky, kde mohli in situ lépe pochopit výjimečné hodnoty tohoto jedinečného průmyslového areálu v srdci Ostravy a seznámit se s problematikou jejích současných konverzí.
Další přednášky norských odborníků byly zaměřeny jednak na třísetletou tradici těžby rud v norském Lokken Verku (region Trondheim), kde od počátku 80. let s ukončováním těžby postupně vznikalo dnes živé Orkla Industriemuseum. Na příkladu dalšího tradičního norského odvětví – velrybářství – byl prezentován široce pojatý výzkum a pohled na jedno průmyslové odvětví, který se nezaměřoval pouze na ekonomické aspekty daného odvětví, ale právě šíří svého přístupu k dané problematice nám umožnil lepší porozumění celé řadě faktorů, které toto odvětví utvářely.