Vítězem krajského kola soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR nebo MPZ za rok 2023 se stala Chrudim. Díky tomuto vítězství, s nímž se pojí odměna 100 000 Kč z Programu regenerace MPR a MPZ, postupuje Chrudim do celostátního kola, kde se bude ucházet o titul Historické město roku 2023. Tento titul vyhrála i v roce 2013, má tedy jedinečnou šanci stát se prvním městem, které by svou nominaci proměnilo v celorepublikovém finále podruhé.
Vítěze vybrala dne 10. ledna hodnotící komise tvořená zástupci pardubického pracoviště Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Komise kladně hodnotila zejména obnovu pěti kulturních památek, nacházejících se v městské památkové zóně Chrudim. Konkrétně se jednalo o obnovy staré radnice na Resselově náměstí, měšťanského domu čp. 129 v Koželužské ulici a kostela sv. Kateřiny. Dle sdělení vedoucí úseku památkové péče Městského úřadu v Chrudimi Ing. Aleny Kopecké patří všechny přihlášené obnovy kulturních památek v Chrudimi mezi vzorové. Tuto skutečnost potvrdil i Mgr. Martin Jičínský, který na nich za pardubické pracoviště NPÚ zajišťoval památkový dohled.
Oceněno bylo též restaurování soch sv. Václava a sv. Vojtěcha v Široké ulici, stejně jako zájem města o prohlašování nových kulturních památek. V loňském roce byl takto prohlášen Městský park v Chrudimi, který je spolu s Růžovým paloučkem u Litomyšle teprve druhou samostatně prohlášenou památkou zahradního umění v Pardubickém kraji. Navržena byla rovněž pozdně funkcionalistická zastávka na Podhůře z roku 1961, jež je jedním z posledních děl ateliéru architekta Cyrila Luhana. Tato stavba nemá dle Metodického centra moderní architektury v Brně v České republice srovnání. Jedná se rovněž o jedno z mála děl vzniklých v tzv. akci Z, které Národní památkový ústav doporučil k prohlášení za kulturní památku.
Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR nebo MPZ: Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníků. Cena je udělována pravidelně od roku 1994 a zástupci Pardubického kraje patří v této soutěži k nejúspěšnějším – v minulosti titul obdržela města Svitavy (1994), Litomyšl (2000), zmíněná Chrudim (2013) a Vysoké Mýto (2022).