Pátá přednáška z cyklu Habsburkové, která je součástí projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů 2024: Habsburkové – domovem i v Českých zemích.
Habsburská dynastie se proslavila nejen politikou či válečnickým uměním, podporou katolicismu nebo donátorstvím středoevropského umění, ale i výjimečnou sňatkovou politikou. Díky ní získala zastoupení téměř na všech evropských dvorech. Habsburské děti byly již od dob Rudolfa I. pro vládnoucí otce vhodným objektem sloužícím k posílení moci a rozšíření vlivu.
O ženiších vyprávějí dějiny mnohé, ale jaký byl život provdaných Habsburkoven? Které byly obětovány zájmům dynastie, které politickým ambicím svých rodičů? Staly se habsburské nevěsty „pramatkami“ dalších evropských dynastií? Proslavily se některé spoluvládou s manželi, či dokonce nadvládou nad svým mužem? Byly limitovány příbuzenskými svazky? Bránily se plánovaným sňatkům? Které byly svými manželi milovány, které týrány? A byly některé po svatbě šťastné? Jak provdané Habsburkovny ovlivnily dějiny Českého království, Evropy nebo jiných kontinentů? Na tyto otázky odpoví závěrečná část přednáškové minisérie věnované Habsburkům. Představí vybrané nevěsty dynastie a zaměří se především na takové osobnosti, které se svými postoji a činy vymykaly standardu urozených manželek.
přednáší: PaedDr. Jaroslava Šiftová, U3V TUL